İSTANBUL'DA TAKSİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

2 Oca

İSTANBUL’DA TAKSİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER – HER İSTANBULLU BUNLARI BİLMELİ-

       İstanbul’a ilk kez mi geliyorsunuz? Ya da bu şehirde yaşayan 17 milyon kişiden biri misiniz?

taksi

İstanbul’da yaklaşık 20bin ticari taksi var.

Toplu taşıma araçlarının yetersiz kaldığı durumlarda taksileri kullanabilirsiniz. Eğer siz de taksiye binmeyi tercih edenlerdenseniz aşağıdaki tavsiyelerimize göz atmanız yararınıza olacaktır.  

 1. Taksiye binmeden önce gideceğiniz güzergah hakkında ufak bir araştırma yapabilir ve ortalama kaç kilometre süreceği, ne kadar tutacağı konusunda taksi duraklarından, taksimetre hesaplayan sitelerden bilgi alabilirsiniz. 
 1. Akıllı telefonunuzdan navigasyon ile ( benim tercihim YANDEX NAVİ ) gideceğiniz rotayı belirleyip gerekli yönlendirmeyi taksiciye verebilirsiniz. Ya da TAKSİMETRE gibi akıllı telefon uygulamalarından rotanızı hesaplayabilirsiniz. 

  TAKSİMETRE uygulaması tam olarak tutarı doğru verebiliyor. Test ettim :)

  TAKSİMETRE uygulaması tam olarak tutarı doğru verebiliyor. Test ettim :)

 1. Taksiye para öderken dikkat etmeniz gereken en önemli konu 50 TL’lik banknotun 5 TL’lik banknotla değiştirilme düzenbazlığıdır. Sadece bu banknot değil başka banknotlarla da bu düzenbazlık yapılabiliyor. Bazı taksiciler sizin vereceğiniz 50 TL’yi 5 TL ile hızlıca değiştirip eksik para verdiğinizi ima edebilir ve sizi bu şekilde dolandırabilir. Bunun önüne geçebilmek için taksiye binmeden önce yanınızda bozuk para olduğundan emin olun. Ya da paranızı bozdurmak için yakınınızda bulunan bir işletmeye gidin.

  DİKKAT! 5TL İLE 50 TL BİRBİRİNE ÇOK BENZİYOR.

  DİKKAT!    5TL İLE 50 TL BİRBİRİNE ÇOK BENZİYOR.

 

 1. Her zaman taksi metre kullanın. Bazı taksiciler size gideceğiniz yer için sabit fiyat önerisi yapabilir ve pazarlığa girişebilir, trafiğin sıkışık olduğundan bahsedip taksimetre kullanırsa fiyatın daha da artacağını söyleyebilir. Bunu asla kabul etmeyin. Sizi dolandırmak isteyenler böylece ödeyeceğiniz rakamı taksimetre de yazacak rakamın üzerinde talep edeceklerdir. Bu yüzden taksimetreyi açmaları konusunda taksicileri uyarın. Eğer taksimetresinin çalışmadığını yahut bozuk olduğunu söylüyorsa başka bir taksiye binin ya da gördüğünüz ilk polis aracının yanında durmasını söyleyerek polise şikayet edin. 
 1. Taksi seçimi konusunda dikkatli olun. Aracın kapılarında ve tavanında plakanın yazılı olduğuna emin olun. Ayrıca durak taksilerine, havaalanı ya da otel taksilerine binin. Bunlar legal ve kayıtlı taksilerdir, bir yere bağlı olarak çalışırlar ve karşınıza muhatap alabileceğiniz birileri vardır. Bindiğiniz taksinin nereye ait olduğunu bilirseniz herhangi bir durumda ona ulaşmanız da kolay olacaktır.

  Kapı ve tavanda plakanın yazması güveni arttırır.

  Kapı ve tavanda plakanın yazması güveni arttırır.

 

 1. Taksiye binerken ya da inerken plakasını ve durak ismini not alın veya telefonunuzla resmini çekip kayıt edin.

  Mutlaka taksi duraklarını kullanın.

  Mutlaka taksi duraklarını kullanın.

 

 1. Rahatsız olduğunuz tavır ve davranışları şoför ile paylaşın. Hızlı gidiyorsa yavaş gitmesi gerektiğini, müziğin sesi çok açıksa kısması gerektiğini, aracın içerisi havasızsa camı açmasının iyi olacağı gibi durumları açık şekilde ifade edin. 
 1. Akıllı telefonlar için geliştirilen “bitaksi” uygulaması mevcut. Bu uygulamanın İngilizce dil versiyonu da bulunmakta. Tek yapmanız gereken bu uygulamayı akıllı telefonunuza indirip kayıt olmak. Çevrenizde bulunan taksileri görerek uygulama üzerinden taksi çağırabiliyorsunuz. Taksi ve taksicinin bilgileri dahi bu sistemde kayıtlı bulunuyor. Bu uygulama ile yolculuğunuzu daha güvenli hale getirebilirsiniz.BİTAKSİ

 

 1. Taksicilere bahşiş bırakmak Türkiye’de bir gelenek değildir. Bunu yapmak size kalmış. Özellikle çantalarınızı yerleştirirken ya da indirirken size yardımcı oluyorlarsa ufak miktarlar da bahşiş bırakabilirsiniz. 
 1. Eğer Türkçe bilmiyorsanız gideceğiniz yeri taksiciye tarif etmekte zorluk yaşayacaksınız. Çünkü İstanbul’daki çoğu taksici İngilizce bilmemektedir. Bu yüzden gideceğiniz yerin adresini bir kağıda yazıp vermenizde fayda vardır. 
 1. Eğer taksici gideceğiniz yerin adresi konusunda sıkıntı yaşıyorsa size yardımcı olabilecek tanıdığınız kişileri arayın ve açık adresi taksiciye anlatmaları konusunda ricada bulunun. Tempo Hotel Grubu olarak İstanbul’a gelişinizde ulaşım ve şehir hakkında size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.
  TEMPO HOTEL

  Güleryüzlü Hizmet 444 70 55

   

 1. İstanbul’da taksi ücretine ek olarak ödeyeceğiniz bazı ek ücretler mevcuttur. Bunlar köprü, otoyol ve otogar giriş çıkış ücretleri için geçerlidir. Taksi ücretinize ilave olarak eklenir, şaşırmayın. 
 1. Bir kaç yıl öncesine dek taksi ücretleri gece ve gündüz tarifesi olarak ücretlendirilirdi fakat bu farklılık ortadan kaldırıldı. Taksimetre açılış ücreti 3,20 TL’dir. Kilometre başına 1,80 TL ila 2,00 TL arası bir ücret yansıyacaktır.

Ve son olarak havalimanlarında gelen yolcu kapılarını değil, giden yolcu kapılarını kullanın. Sıra beklemezsiniz.

Yazar : Fahrican & Fatih

TEMPO HOTELS & RESIDENCES
İSTANBUL/İZMİR/BÜKREŞ
http://www.tempohotels.com
info@tempohotels.com
444 70 55

 

 

 

 

 
English
Facebook Sayfamızı beğenin süprizlerimizi kaçırmayın