16 May

İSTANBUL’DA RAMAZAN

Ramazan her yıl heyecanla beklenen, ailelerin, dostların iftar masasında bir araya geldiği ruhani yönü çok kuvvetli bir ay. Bu kutsal ayda yemekler paylaşılır, dualar paylaşılır, bir arada ibadet etmenin hazzına varılır. Huzur ve ibadetin yanında eğlence de bu aya en çok yakışanlardandır. Belki de o yüzden sadece “kutsal bir ay” değil de “Onbir Ayın Sultanı” diyoruz Ramazan için.

İstanbul’da Ramazan ise bambaşka, büyülü ve coşkulu geçer. Bir defa bile olsa bu kutsal ayın birkaç gününü İstanbul’da geçirenler ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır. Minarelerden yansıyan ışıklandırılmış kutsal sözler, akşamları iftara yetişmeye çalışanların telaşı, fırınlardan yayılan yeni pişmiş ekmek kokusu ve eğlencedir İstanbul’da Ramazan. Eski İstanbul diye bilinen bölgelerin sokaklarında, meydanlarında yaşanan kalabalık, coşkulu ve her gece tekrarlanan eğlencelerdir bu güzel ayı keyifli kılan.

Bu yazıda özellikle son 8-10 yılda sayıları artan ve daha da coşkulu yaşanmaya başlanan Ramazan eğlencelerinden bahsedelim. Bunu hiç yaşamamış olanlara ne olduğunu anlatalım, yaşamış olanlara da o güzel anları hatırlatalım.

İstanbul’da Ramazan Etkinlikleri

Feshane Bahçesi, Yenikapı Sahili ve Beyazıt Meydanı Ramazan ayında bambaşka bir atmosfere bürünüyor. İftardan önce, iftardan sonra ve teravih namazından sonra olmak üzere 3 bölümde tasavvuf müziği dinletileri, başarılı musiki sanatçılarının konserleri ve bazen de çocuklar için tiyatro gösterileri ile katılanlar sadece oruç açmanın değil, birlikte olmanın da keyfine varıyor. Meydanlarda kurulan yiyecek, içecek ve tatlı standlarıyla da bir panayır havası yaşanan etkinlikler her zaman çok canlı ve eğlenceli.

İsterseniz kendi yemeğinizi getirerek, isterseniz yiyecek standlarından yemek satın alarak ya da isterseniz bu bölgelerdeki restaurantlarda orucunuzu açabilirsiniz. Her şekilde iftar öncesi ve sonrasındaki etkinliklerin tadını doyasıya çıkaracaksınız.

İstanbul’da yaşayanlar için bu kolay. Ancak başka bir şehirde yaşıyorsanız? Bu etkinliklere İstanbul dışından katılmak isteyenler ‘Tempo Hotels and Residences‘da uygun fiyatlarla konaklayabilirler.

Feshane Bahçesi ve Yenikapı Sahili etkinlikleri için Çağlayan’daki Tempo Hotel Çağlayan, Beyazıt Meydanı etkinlikleri için Tempo Residence Gayrettepe konum olarak çok uygun.

Cami Ziyaretleri ve İbadet

Ramazan’da İstanbul’daki tarihi camilerden birinde teravih namazına katılmanın hazzı da yaşamanız gereken bir başka deneyim. Sultanahmet Camii, Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Hırka-i Şerif Camii,  Süleymaniye Camii, Merkez Efendi Camii ve Türbesi, Fatih Sultan Mehmet Camii ve Türbesi hem ziyaret edip görebileceğiniz hem de ibadet edebileceğiniz tarihi camilerden bazıları. Üstelik Beyazıt’a çok yakın olmalarından dolayı aynı günde hem Ramazan eğlencelerine katılabilir hem de ibadet edebilirsiniz.

Osmanlı Tarihine Bir Yolculuk

İftar ve sonrasında nerede, ne yapabileceklerinizi konuştuk. Peki ya öncesinde? Oruç ibadetini yerine getirirken tarihi yarımadada keyifli bir tur da yapabilirsiniz. Hem Osmanlı döneminden kalma yapıları ziyaret edip hem de zamanınızı en güzel şekilde değerlendirmenin bir yolu olan bu turlarda ziyaret edebileceğiniz yerlerden bazıları:

Ahırkapı Sokaklarında Bir Gün

Sultanahmet Meydanı’ndan yürüyerek Yenikapı’ya gitmek istediğinizde geçtiğiniz daracık sokaklar Ahırkapı’yı oluşturuyor. Sadece Ramazan’da değil, yılın her ayı bu sokaklarda yürüyüş yapmak, eski İstanbul evlerinin arasında dolaşmak, hatta küçük esnaftan ufak tefek hediyelik eşyalar almak da gününüzü son derece keyifli geçirmenizi sağlar.

Hani hep söylenir ya “nerde o eski Ramazanlar”, İstanbul’da bir defa bile Ramazan etkinliklerine katılsanız o eski Ramazanları bulmuş olacaksınız. Şimdiden yaklaşan Ramazan ayınızı kutlarım.

Yazan: Işıl Arıkan

Leave a Reply

 
English
Facebook Sayfamızı beğenin süprizlerimizi kaçırmayın