5 Tem

Aktarmalı Uçuşlarda Bekleme Süresini Değerlendirmenin 5 Yolu

commuter with his luggage

Uçak seyahati günümüzde herkesin ilk tercihi. Daha kısa seyahat süresi, güvenlik, konfor bunun başlıca sebeplerinden. Aktarmalı uçuşlar ise direkt uçuşlara kıyasla daha uzun sürmesine rağmen, bütçe dostu olması sebebiyle pek çok gezgin tarafından tercih ediliyor. Ancak 2-3 saatlik bekleme süreleri hiçkimse için büyük bir sorun olmazken, daha uzun beklemeler sıkıcı ve yorucu bir deneyime dönüşebiliyor. Neyse ki pek çok havaalanı ve işbirliği içinde oldukları kuruluşlar bekleme süreleri için de eğlenceli ve dinlendirici çözümler düşünmüşler. Gelin bu yazıda aktarmalı uçuşlarda bekleme sürelerini nasıl değerlendirebileceğinize bakalım.

1. Havaalanına Yakın Bir Otelde Dinlenme

DSC_0775

Bekleme süreniz 8 – 10 saat ve üzerindeyse dinlenmek ve tazelenmek için bulunduğunuz havaalanına yakın bir otelde konaklama en iyi çözümlerden biri. Bu şekilde biten bir uçuşun yorgunluğunu atabilir, duş alıp rahat bir yatakta uyuyarak sıradaki uçuşa dinç bir şekilde başlayabilirsiniz.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na 5 dakika mesafedeki Tempo Suites Airport ve Tempo Fair Suites konforu ve uygun fiyatlarıyla aktarma yolcuları için ideal bir seçenek. 

2. Şehir Turu

5 – 10 saat arası beklemeler için ideal bir aktivite olan şehir turlarını kısa bir araştırma sonrası kendiniz de yapabileceğiniz gibi, bazı şehirlerde havaalanı şirketlerinin organize ettiği turlardan da satın alabilirsiniz. Eğer kendiniz bir tur organize ediyorsanız, görmek istediğiniz yerleri gezmenin yaklaşık ne kadar süreceğini ve gidiş – dönüş sürelerini de çok dikkatli hesaplamalısınız.

Aktarmalı uçuşların yaygın olduğu bazı şehirlerde ise organize edilmiş turlar satın alabilirsiniz. Bunlar arasından bazıları;

İstanbul Atatürk Havalimanı: En kısası 6 saat süren farklı şehir turları Sultanahmet Camii, Aya Sofya ve Kapalıçarşı gibi en önemli turistik yerleri içeriyor.

Singapur Changi Havalimanı: Terminal 2 ve 3’den günde 6 defa kalkan 2,5 saatlik turlar sunuyor.

Tokyo Narita Havalimanı: Rehberli ve rehbersiz olmak üzere sunulan turlarda ulaşım ücretleri yolcuya ait.

Seul Incheon Havalimanı: 1 – 5 saat arasında 7 farklı ve ücretsiz şehir turu mevcut.

Doha Hamad Havalimanı: Qatar Havayolları yolcuları için 5 saat üzerinde bekleme süresi olan yolculara ücretsiz şehir turları sunuluyor.

3. Uyku kapsülleri

Her havaalanında olmasa da giderek yaygınlaşan bir uygulama da uyku kapsülleri. İçerisinde yatak, duş ve tuvalet de barındıran bu küçük dinlenme kapsülleri saatlik olarak kiralanıyor. Yotel, Napcabs veya Sleepbox gibi isimler altında farklı havaalanlarında bulabilirsiniz.

4. Spor ve Sanatsal Aktiviteler

Bazı havalimanları gym, yoga ve meditasyon salonları ile yolcuların bekleme sürelerini değerlendirirken rahatlamasına da yardımcı olmaya çalışıyor. Buna en büyük örnek Amsterdam Schiphol Havalimanı.

San Francisco veya Frankfurt gibi havalimanları ise içerisindeki müze ve sanat galerilerinde yolcuların farklı sergileri gezmelerini sağlıyor.

Her havaalanında olmayan bir uygulama olduğu için uçuşunuz öncesinde aktarma yapacağınız havaalanının sunduğu servisleri araştırarak varsa bu aktivitelere katılabilirsiniz.   

5. Masaj ve Spa

spa relax

Uçuşlarda en büyük sorun uzun süre bir koltukta oturmaktan kaynaklanan bel, boyun ve bacak ağrıları. Pek çok havaalanında bulabileceğiniz masaj ve spa hizmetleri ise hem bu sorunun çözümü hem de bekleme süresini değerlendirmenin bir yolu. Bu tür masaj ve spa salonlarında 15 dakikadan 1,5 saate kadar değişen farklı sürelerde zaman geçirebilirsiniz.

Leave a Reply

 
English
Facebook Sayfamızı beğenin süprizlerimizi kaçırmayın